Zagranica

Młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół z Rataj poszerzają swoją wiedzę i umiejętności poprzez udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Zdobyte doświadczenie pozwoli na stworzenie edukacji na poziomie szkoły podstawowej, zgodnie z najnowszymi osiągnięciami europejskimi.

Nauczyciele Dobrej Szkoły współpracują z zagranicą

W latach 2008-2015 zrealizowano 6 projektów partnerskiej wymiany młodzieży z 9 krajami: Hiszpania, Włochy, Turcja, Rumunia, Belgia, Niemcy, Dania i Estonia. Z 15 szkołami (Gran Canaria, Mallorca, Murcia, Cervera, Beniajan, Kocaeli, Bukareszt, Inverigo, Vienne, Virton, Lemgo, Detmold, Uelzen, Roskilde, Tartu). Nawiązano również współpracę z Finlandią (Savolinna).

Współpraca szkół wpływa na rozwój uczniów

Zgodnie z Komunikatem Komisji Europejskiej międzynarodowa współpraca szkół ma olbrzymi wpływ na rozwój uczniów, nauczycieli i szkół.
Młodzież – poszerza umiejętności społeczne (zwłaszcza praca w zespole rówieśników, poczucie samodzielności), kulturowe (poszanowanie i tolerancja odrębności kulturowych), w naturalnym środowisku doskonali umiejętności językowe.
Nauczyciele – poznają nowe systemy oświatowe, korzystają z doświadczeń i rozwiązań nauczycieli innych szkół, również zdecydowanie poprawiają swoje umiejętności społeczne (tworzenie międzynarodowych sieci Społeczności Edukacyjnych  PLC).
Szkoła – poznaje organizację zarządzania innych systemów edukacyjnych, poznaje praktyczne rozwiązania dotyczące środowiska edukacyjnego (wewnętrznego: kolorystyka, wyposażenie i zewnętrznego: miejsca wypoczynku, rekreacji, środowisko lokalne).

Otwarcie szkół na świat jest też często dla młodzieży jedyną okazją do pokonania lokalnych uprzedzeń, nierówności społecznych czy też wyrównania szans edukacyjnych.

Szkoły i nauczyciele, którzy brali udział w projektach międzynarodowych są gotowi do przeniesienia najciekawszych rozwiązań edukacyjnych na grunt polskiego szkolnictwa.