Pasje i talenty

Pasje i talenty w naszej szkole

Pierwsze lata życia dziecka to otwarte okno życiowej szansy, gdy dziecko powinno spróbować swych sił w maksymalnie wielu różnorodnych umiejętnościach. Dlaczego to takie ważne? Bo nikt nie rodzi się geniuszem, naukowcem czy sportowcem. Potencjał dziecka jest w nim samym. Od mądrości rodziców, nauczycieli, środowiska w jakim dziecko się rozwija, zależy czy naturalny potencjał dziecka będzie się rozwijać. Rozwijając pasje artystyczne i muzyczne dzieci, otwieramy okno życiowej szansy. Zamiast nauczycielem stajemy się przewodnikiem, który wprowadza dziecko w fascynujący świat w jakim dorasta.

W Dobrej Szkole każde dziecko jest uzdolnione. 

Pasje plastyczne w ogrodzie

Mali artyści

W szkole przedmioty artystyczne powinny odgrywać ogromną rolę, bo mają wpływ na ogólny rozwój mózgu. Tych przedmiotów powinni uczyć najlepsi nauczyciele i powinno się przeznaczyć na nie więcej czasu. 

M.Spitzer

Staramy się dostosować zajęcia artystyczne do osobowości i predyspozycji dziecka.  Oferujemy dzieciom zajęcia plastyczne (malowanie, prace ręczne, dekupaż), muzyczne i teatralne. Pełnią one nie tylko rolę edukacyjną, ale rownież stymulują rozwój społeczny dzieci. Malując, śpiewając, odgrywając swoje role, dzieci z jednej strony uczą się pracy zespołowej a z drugiej strony wyrażają swoją indywidualną wrażliwość.

Obraz, rzeźba, grafika, tkanina artystyczna i architektura  działają twórczo na dziecko i inspirują jego wyobraźnię plastyczną o czym mogliśmy się przekonać w naszej szkole partnerskiej w Turcji. W szkole tej na każdym etapie kształcenia sztuka ludowa, balet, taniec, stały się istotnym elementem rozwoju ekspresji plastycznej dzieci i młodzieży.

Ważnym elementem edukacji plastycznej jest poznawanie jej w naturalnym środowisku. Współpracujemy z lokalnymi artystami (malarze, rzeźbiarze, muzycy), dzięki czemu dzieci i młodzież poznają warsztat twórców oraz mają okazję do wypróbowania swoich sił pod okiem mistrzów.

W 2012 r. Parlament Europejski zarekomendował krajom unijnym wdrażanie szachów do szkół. Dlaczego? Bo szachy bez względu na wiek dziecka mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.

Nasze atuty:

  • wśród nauczycieli mamy instruktorów szachowych, którzy mają doświadczenie w  pracy z młodzieżą szkolną,
  • poznaliśmy metody wykorzystania szachów i gier logicznych w nauczaniu, podczas realizacji projektów międzynarodowych (szkoły partnerskie z Turcji i Finlandii).
Pasja gry w szachy

Szachy

Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.

P. Morphy